Przejdź do głównej zawartości

Wychwytywanie CO2 bezpośrednio z powietrza.

 Swego czasu wspominałem, że w 2018 roku międzynarodowy zespół ONZ ds. zmian klimatycznych stwierdził, że wysiłki człowieka na rzecz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery nie wystarczą. Chcesz wiedzieć więcej?

 


Argumentowano wtedy, że aby zapobiec drastycznym zmianom klimatu, świat musi zacząć usuwać dwutlenek węgla z powietrza. Jak się okazało, pomysł ten spodobał się części społeczeństwa, mimo że jego realizacja wymaga zainwestowania wielu milionów środków i nowych technologii, gdyż okazuje się, że proces ten jest energochłonny, a globalne zużycie energii rośnie w zaskakująco szybkim tempie.

 

Jak się okazało, pierwszym krajem chętnym do wprowadzenia nowych technologii były Stany Zjednoczone. Wprowadziły one technologię mechanicznego usuwania dwutlenku węgla, ale metoda ta działa tylko na małą skalę ze względu na wysoki koszt i energochłonność. Dlatego rozpoczęto nowe badania nad stworzeniem systemu, który sprawi, że pozyskiwanie dwutlenku węgla z powietrza będzie łatwiejsze, tańsze i bardziej ekonomiczne.

W pewnym momencie naukowcy z Arizony natknęli się na materiał, który przyciąga dwutlenek węgla, gdy jest suchy i uwalnia go, gdy jest mokry. Zdano sobie sprawę, że taki materiał można wystawić na działanie wiatru, w celu naładowania CO2, a następnie zabrać do łaźni wodnej, gdzie można go namoczyć, a tym samym uwolnić zawarty w nim dwutlenek węgla. Naukowcy postanowili również podnieść ciśnienie i temperaturę wody, aby wytworzyć mieszaninę gazowego dwutlenku węgla z parą wodną, co pozwala na łatwe rozdzielenie obu gazów przez kondensację wody i zebrania pozostałych czystego dwutlenek węgla. Technologia ta pozwoliła na znaczne zmniejszenie zużycia energii niż wcześniej testowane i rozwijane systemy pozyskiwania tego gazu z powietrza.

Kolejnym wyzwaniem było stworzenie systemu pasywnego, który pozwala na wykorzystanie wspomnianego przeze mnie materiału w celu zaoszczędzenia jeszcze większej ilości energii, a tym samym obniżenia kosztów eksploatacji, co w dalszej kolejności pozwoli na pozyskiwanie dwutlenku węgla z atmosfery. Okazało się, że pasywnym rozwiązaniem jest zastosowanie urządzeń, w których powietrze porusza się samo, bez użycia dodatkowych wentylatorów.


W Kanadzie powstała firma, która również zaczęła pozyskiwać dwutlenek węgla z atmosfery. Ich metoda polegała na zasycaniu powietrza przez ogromne wentylatory i wdmuchiwaniu go do zbiornika ciekłego sorbentu, gdzie zachodziła reakcja. Następnie, gdy sorbent został nasycony odpowiednią ilością gazu, ciecz była podgrzewana w bardzo wysokiej temperaturze w celu wydobycia z niej CO2 w postaci gazu, a następnie zbierano go w specjalnych pojemnikach i magazynowano pod odpowiednim ciśnieniem. W pewnym momencie zdano sobie sprawę, że ta metoda zużywa dużo energii do uruchomienia maszyny, która zajmuje powierzchnię całego budynku. Jednak ze względu na zainwestowane pieniądze, sprzedaż pozyskanego gazu oraz ustawę o ograniczeniu zawartości CO2 w powietrzu stwierdzono, że nie zniosą tego systemu. Wydaje się, że taki kanadyjski model sekwestracji dwutlenku węgla może w przyszłości posłużyć jako model nie do naśladowania.

 

Oprócz wyciągania CO2 z powietrza, dużym problemem stało się jego przechowywanie, ale o tym pojawi się tekst w przyszłym tygodniu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czym jest sól kuchenna?

Czym jest sól kuchenna?   Sól kuchenna często kojarzy nam się z przyprawą. Nie bez przyczyny mówi się, że jeśli czegoś nie da się posolić to traci to smak. Jak się okazuje jest to jeden z najprostszych związków chemicznych. Sól kuchenna składa się z chloru i sodu (czasem możemy znaleźć niewielkie ilości jodu).   Czy sól kuchenna jest szkodliwa? Sól kuchenna nie jest szkodliwa (jeśli nie spożywamy jej w nadmiarze), a nawet bardzo ważna dla naszego organizmu: ü   jest ważnym źródłem sodu i chloru, które są istotnymi składnikami tkanek i płynów ustrojowych człowieka, ü   sód ma wpływ na prawidłową gospodarkę wodną organizmu, reguluje ciśnienie osmotyczne - jest niezastąpiony do funkcjonowania organizmu ludzkiego – bez sodu woda przez nas wypijana nie mogłaby wchłaniać się do komórek, również mięśnie i nerwy nie mogłyby należycie pracować, ü   sód pełni znaczącą rolę w regulowaniu gospodarki wodnej i kwasowo-zasadowej ludzkiego organizmu, ü   sód je...