Przejdź do głównej zawartości

Czym jest ogień?

 Czym jest ogień?


Towarzyszy nam już bardzo długo, ponieważ twierdzi się, że już Homo erectus (około 2 mln lat temu) potrafił go wykorzystywać. Jednak nadal nie do końca wiemy czym tak naprawdę jest.

Pewnie już się domyśliliście, że rozchodzi się o ogień. Jak dobrze wiemy umiejętność kontrolowania ognia była punktem zwrotnym w ewolucji człowieka. Sposób rozniecania ognia był doskonalony na przestrzeni wieków (szacuje się, że w kolejnych dziesięcioleciach mogą powstawać coraz to nowsze sposoby na uzyskiwanie ognia).

Dlaczego ogień jest tak ważny?

Zdajemy sobie sprawę, że ogień generuje ciepło i światło, co z jednej strony pozwala nam się ogrzać, a z drugiej zapewnia widoczność (dziś już nieszczególnie, choć zdarza się, że ogniska przeciągają się do nocy). Dzięki wykorzystywaniu ognia pojawiło
się nowe gospodarki przemysłowe takie jak: metalurgiczne, ceramiczne czy szklarskie. Właśnie przez wykorzystanie ognia przez przemysł na świecie pozwoliło
na odkrywanie nowych technik, technologii i coraz to ciekawszych produktów.

Oczywiście ogień jest ważny, ale niekontrolowany powoduje wiele szkód. Nieraz słyszymy o akcjach gaśniczych, ponieważ ktoś podpalił łąki czy zapaliło
się coś w bloku. Choć dzisiaj nie ma już tylu pożarów, to nadal występują.

Czym tak naprawdę jest ogień?

Na pewno ogień nie jest plazmą, ponieważ posiada zbyt niską temperaturę podczas spalania. Co ważne temperatura ta nie jest stała i różni się w zależności od spalanego materiału.

Wiemy jednak, że ogień to tak naprawdę suma zjawisk, które towarzyszą podczas procesu spalania, np. drewna. Najważniejszymi zjawiskami (tymi, których sami doświadczamy) są:

  •      Emisja promieniowania światła widzialnego – widzimy ogień,
  •      Emisja promieniowania elektromagnetycznego – jest nam ciepło,
  •      Emisja akustyczna – słyszymy trzaski, syki.

Tak więc doskonale wiemy czym jest ogień, sami doświadczamy zjawisk, które
w połączeniu nazywamy ogniem.

Jak więc powstaje ogień?

Tak jak już wcześniej wspomniałem, ogień powstaje podczas procesu spalania. Dokładniej mówimy, że ogień powstaje w wyniku gwałtownego utleniania łatwopalnych gazów, które pochodzą z materiału palnego. Cały proces zaczyna się w momencie, gdy dostarczymy pewną porcję energii, która pochodzi, np. z zapalniczki. Dzięki dalszemu paleniu się materiału uwalnia się kolejna porcja energii, która podtrzymuje proces spalania w obecności tlenu.


Co by się stało, gdyby nie było ognia? Tego nie wiemy, ale możemy się domyślać. Dlatego zachęcam Was do podzielenia się swoimi przemyśleniami.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czym jest sól kuchenna?

Czym jest sól kuchenna?   Sól kuchenna często kojarzy nam się z przyprawą. Nie bez przyczyny mówi się, że jeśli czegoś nie da się posolić to traci to smak. Jak się okazuje jest to jeden z najprostszych związków chemicznych. Sól kuchenna składa się z chloru i sodu (czasem możemy znaleźć niewielkie ilości jodu).   Czy sól kuchenna jest szkodliwa? Sól kuchenna nie jest szkodliwa (jeśli nie spożywamy jej w nadmiarze), a nawet bardzo ważna dla naszego organizmu: ü   jest ważnym źródłem sodu i chloru, które są istotnymi składnikami tkanek i płynów ustrojowych człowieka, ü   sód ma wpływ na prawidłową gospodarkę wodną organizmu, reguluje ciśnienie osmotyczne - jest niezastąpiony do funkcjonowania organizmu ludzkiego – bez sodu woda przez nas wypijana nie mogłaby wchłaniać się do komórek, również mięśnie i nerwy nie mogłyby należycie pracować, ü   sód pełni znaczącą rolę w regulowaniu gospodarki wodnej i kwasowo-zasadowej ludzkiego organizmu, ü   sód je...